Společenské hry pro děti i dospělé

Společenská hra: Carcassonne

Carcassonne
Název: Carcassonne
Originální název: Carcassonne
Rok vydání: 2001
Autoři: Klaus-Jürgen Wrede
Výrobci: HANS IM GLÜCK, MindOK
Dovozci: MindOK
Věk hráčů: Od 8 let
Počet hráčů: 2 až 5
Doba hraní: Středně trvající hra - asi 30 až 70 minut
Stupeň náhody: 2 - střední podíl náhody
Interaktivnost: 2 - komunikace není součástí hry
Humor: 2 - spíše seriózní hra s prvky humoru
Složitost: 2 - jednoduchá
Herní systém: Pokládání kartiček, Spolupráce
Počeštění: Kompletně česká hra dostupná v ČR

Stručný popis:
Jihofrancouzské město Carcassonne je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a klášterů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne. Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu. Hráči vykládají jeden po druhém karty s motivem krajiny. Vznikají cesty, města, louky a kláštery, na které mohou hráči umístit své figurky, aby sbírali body. Body se započítávají jak v průběhu hry, tak na jejím konci, a proto je vítěz znám až po konečném sčítání. Tak jako je jihofrancouzské město Carcassonne pověstné svým jedinečným opevněním, tak se hra Carcassonne stává pověstnou svou úspěšností. Od jejího uvedení na trh v roce 2001 se prodalo již několik milionů kusů.

Recenze hry:

Jednoduchá, rychlá a zábavná!
Vytvořeno:    12.06.2003 | uživatelem   J.R. | Hodnocení: *****

Pravidla jsou více než jednoduchá. Hra nemá herní plán, ten tvoří hráči přikládáním rozličných kartiček k prvnímu základnímu kameni. Na kartách jsou obrázky měst, rozličné cesty a křižovatky, které je třeba smysluplně pokládat na “stůl”, ovšem kromě návaznosti na již vybudované území je třeba mít na paměti také vlastní prospěch.

Body nezískáváte za budování, ale za strategické obsazování budoucích ploch. Zní to složitě, ale hraje se to jednoduše. K dispozici máte několik dřevěných “poddaných”, jejichž úkolem je zaujmutí vhodné pozice. Svého panáčka totiž můžete postavit do města, na cestu, do kostela, nebo na louku a při závěrečném bodování tak za něj získat cenné body, čím větší město nebo delší cesta, tím lépe.

Body ale chtějí uzurpovat i ostatní hráči, takže se snaží vaše cesty “ukončit” dříve, než vytvoříte transsibiřskou magistrálu, dobývají se do vámi založených měst a okupují vaše louky. O bodech pak rozhoduje počet poddaných na daném území, které ale nesmíte po plánu nijak přesouvat. Pouze v případě dokončení stavby v průběhu hry se k vám figurka vrátí, ostatní zůstávají ve hře do umístění poslední kartičky, kdy dojde k závěrečnému bodování.

Díky svižnosti hry stihnete za večer několik partiček a za čas se jistě naučíte v duchu počítat, kolik ještě zbývá “křižovatek” a “kostelů bez cesty”. Až vás základní verze omrzí, web výrobce vám nabídne více než deset variant a zdarma dalších dvanáct kartiček s řekou, protékající mezi městy. Koupit si můžete oficiální rozšíření s novými kombinacemi, katedrálou a rybníky až pro šest hráčů a registrovaní uživatelé hrají online turnaje!

Jednoduchá hra nepotrápí unavenou mysl, ale pokud chcete zvítězit, musíte překonat vlastní lenost, naučit se kombinovat a zlepšit si základní matematiku. Nepřítomnost herního plánu je výhodou pro hráče turisty, podpora výrobce zase pro ty, kterým základní verze nestačí. Ať už patříte do kterékoliv skupiny, v Carcassonne se stanete středověkými architekty často a rádi!

Zdroj: http://www.hrajeme.cz








V současné době je naším hlavním projektem portál NanoOrbit.com, který má za cíl nabídnout nejpodrobnější katalog firem a produktů v oblasti nanotechnologií. Vytvořit sociální odbornou síť, kde čtenáři naleznou výstavy a konference o nanotechnologiích, diskuse i odborný magazín.





© 2007 - 2014 www.kamaradske-hry.cz | Redakce | Reklama | Designed by makovic.net