Sv. Valentýn

Svátek svatého Valentýna se slaví na celém světě 14. února jako den všech zamilovaných.

Legenda o Sv. Valentýnu spadá do doby vlády římského císaře Claudia II. (3. století našeho letopočtu). Sv. valentýn byl římský kněz, který neuposlechl dekret vydaný císařem Claudiem o zákazu sňatků a dál tajně oddával zamilované páry. Za tyto činy byl dne 14.února roku 296 popraven. Před popravou však ještě stihl napsat milostný dopis a tak zřejmě vzniklo první valentýnské přání.
Když křesťanská Církev nabyla v Římském císařství moc, udělala z  něho svatého.

Jak se Valentýn slaví v různých zemích ?

Anglie

V Anglii se tradovalo, že 14. února si ptáci volí své partnery. Holubi a holubice  jsou známí tím, že si volí partnera na celý svůj život, stejně jako labutě. Proto jsou holubi symbolem věrnosti.

Austrálie

Zdejší obchodníci byli v době zlaté horečky každoročně zahlcováni objednávkami „valentýnek“ v ceně mnoha tisíců liber.
V Austrálii byli totiž náhle zbohatlí zlatokopové ochotni platit nehorázné sumy za pečlivé propracované navoněné valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštářků a ozdobené květinami, malovanými škeblemi a vzácným ptačím peřím.

Itálie

Dříve se touto dobou konal v Itálii „jarní festival“ pod širým nebem. Mladí lidé se shromažďovali v parcích, poslouchali hudbu , četli básně a pak korzovali se svým „Valentýnem“ nebo „Valentýnkou“ parkem.

Skotsko

 Ve Skotsku se každoročně pořádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého „Valentýna“ nebo „Valentýnky“. S tímto partnerem pak protančí následující večer.
Podle dalšího skotského zvyku se vaším „Valentýnem“ nebo „Valentýnkou“ stane první člověk, do kterého ten den náhodou narazíte na ulici.

Spojené státy

 Tento svátek zde má dlouhou tradici. První valentýnská přáníčka zde vyrobena v 19. století. Přání se malovala ručně na papíře ze zámoří a zdobila se ornamenty, korálky, mořskými škeblemi, sušenými květinami, šiškami a různými bobulemi a semínky.  
V současné době je naším hlavním projektem portál NanoOrbit.com, který má za cíl nabídnout nejpodrobnější katalog firem a produktů v oblasti nanotechnologií. Vytvořit sociální odbornou síť, kde čtenáři naleznou výstavy a konference o nanotechnologiích, diskuse i odborný magazín.

© 2007 - 2014 www.kamaradske-hry.cz | Redakce | Reklama | Designed by makovic.net